Słowiański mit - multimedialna wystawa na placu Wolności | Ø20m i Ø6m namioty sferyczne BLOCKOUT

- Category: Namioty Sferyczno-kuliste, Zaznaczone
Jeszcze tylko dziś można zobaczyć nietypową wystawę na palcu Wolności w Poznaniu. Pod konstrukcją w kształcie kopuły każdy odwiedzający może zapoznać się ze światem słowiańskich plemion. Jest to wystawa multimedialna przedstawiająca świat wierzeń i magii, świat rzemieślników i rolników, świat militariów oraz świat życia pozagrobowego, w jaki wierzyli Słowianie.

W przeciwieństwie do typowych wystaw – części zgromadzonych eksponatów można dotknąć. To nowa jakość w sposobie prezentacji dawnych dziejów człowieka i szansa na dotarcie do młodszych odbiorców.
Logo wystawy nie jest przypadkowe – ukazuje bowiem labirynt składający się z czterech części, co oddaje ideę ekspozycji i jej podział przestrzenny.
Po wejściu do namiotu zwiedzający kierują się wprost do centralnej części konstrukcji, gdzie znajduje się naturalnych rozmiarów, ponad 2,5-metrowa replika słynnego posągu przedstawiającego Światowida ze Zbrucza, który obecnie znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Jednak prezentowana replika ma tę przewagę, że jest pomalowana na żółto i czerwono – bowiem najprawdopodobniej w ten sposób prezentował się posąg około tysiąc lat temu. Światowid stanowi symboliczny drogowskaz kierujący zwiedzającymi po wystawie.
W części zatytułowanej “Cześć” przedstawiono świat wierzeń Słowian. Z pomocą dużego ekranu dotykowegozwiedzajacy mogą poznać komputerowe animacje dwóch miejsc kultowych – od ujęcia z lotu ptaka po ich wewnętrzne zakamarki. Obok, na ekranie LCD można przyjrzeć się filmowym ekranizacjom słowiańskich obrzędów. Ekrany LCD, na których prezentowane są różne aspekty życia Słowian. znajdują się w każdej z czterech części ekspozycji – większość materiału filmowego wykonano na wyspie Wolin, z dużą dbałością o szczegóły. Jednym z bardziej intrygujących miejsc w części poświęconej wierzeniom jest rekonstrukcja wzgórza kultowego, na którego wierzchołku mieści się szereg bóstw – z Perunem pośrodku.
Druga część wystawy nosi miano “Bój”. Zwiedzający mogą tutaj nie tylko przyjrzeć się ówczesnej broni – mieczom, toporom, włóczniom i tarczom, ale również ją dotknąć i spróbować unieść. Warto także przyjrzeć się figurom wojowników dzierżącym broń. Ciekawostką jest pochówek wojownika prezentowany w formie wykopu archeologicznego. To autentyczny szkielet wczesnośredniowiecznego konnego złożonego do grobu w pełnym rynsztunku.
Wejście do kolejnej części wystawy zaskakuje. Przejście jest niskie, gdyż przekraczamy próg chaty zrębowej w której wre praca – na wprost wejścia umieszczono dioramę wideo w postaci dwóch ekranów, na których można obserwować sceny z życia rodzinnego. Organizatorzy chcą również pokazać inną twarz Wikingów, kojarzonych jak dotąd z walką i podbojami. W tym celu eksponowane jest stoisko handlarza z Gotlandii, który przybył w celach zarobkowych do Słowian.
Najbardziej mroczna część wystawy nosi miano “Koniec”. Zwiedzający przemieszczają się tutaj pośród cmentarzyska kurhanowego. Na uboczu znajduje się tzw. grób wampira, czyli osoby, która z pewnych względów nie zasłużyła na pochówek zgodny z powszechnie praktykowanymi obrzędami. Tutaj na ekranie holograficznym można zapoznać się z animacją, przedstawiającą mgliste wejście do Nawii, czyli słowiańskich zaświatów.
Zainteresowani dziejami i kulturą Słowian mogą udać się do bogato zaopatrzonego sklepiku z książkami związanymi ściśle z prezentowaną wystawą, znajdującego się przy wyjściu z ekspozycji. Wszelkie wyjaśnienia dotyczące poszczególnych elementów ekspozycji można także uzyskać od asystentów – studentów z Instytutu Historii UAM.
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,370923,multimedialna-wystawe-historyczna-slowianski-mit-otwarto-w-poznaniu.html
Informacija o realizacji
Strona obiektu: Słowiański Mit
Adres obiektu: Polska, Poznań
Technologie: Elementy szkieletu stalowego
Data projektu: 2010
Powierzchnia podłogi, m2: 350
Obszar pokrycia, m2: 680
Typ geometrii: Icosahedron

SKLEP INTERNETOWY
Namioty Kuliste Sferyczne
Projekty budowlane
Portfolio/Archive Tages
Biodome
bungalow
Complex
Concept
cover
Design
diameter
dome
dome for event
Domes
Education
energy
Engineering
Event
Event dome
events
exhibition
Extreme
geodesic
geodomas
Glamping
glamping dome
glass
house
Kopuła
kupolas
kurortas
lithuania
namukas
natural
office
poilsis
Poland
Portable
portable dome
potable
Resort
sacred
School
season
SPA
spain
Transparent
vilnius
wood